+370 651 77710 info@realierdve.lt

Straipsnis iš žurnalo „Mano namai”, konsultavo architektė Svajonė Pocienė:

Ekologiški namai

 

Pastaruoju metu vis dažniau kalbama apie ekologiškus namus. Jei nusprendėme statytis namą, į ką turėtume atkreipti dėmesį, kad jis atitiktų ekologiškumo reikalavimus? O kaip būtų, jei statytume medinį? Juk kertant medieną ir naikinant miškus tikrai nusižengiama aplinkosaugos principams ir gamtos ištekliai visai netausojami…

 

Kodėl – ekologiškas?

Suprojektuoti ir pastatyti ekologišką namą nelengva, tad kodėl žmonės to imasi? Pirmiausia gyventi tokiame name… sveika. Juk natūralu – kuo mažiau kenksmingų medžiagų bus mūsų aplinkoje, tuo gyvensime sveikiau. Žinoma, persikelti į dažais kvepiantį ir įvairiomis medžiagomis apšiltintą namą smagu, tačiau nuo jų dažnai gali pasireikšti alergija, kamuoti kosulys ar netgi atsirasti rimtesnių sveikatos problemų. Tarkim, populiari ir dažnai naudojama stiklo vata. Jos sudėtyje yra kenksmingų medžiagų formaldehidų – jie pripažinti kancerogeninėmis medžiagomis.
Be to, jeigu jau laikomės ekologiško gyvenimo principų, turėtų rūpėti ir aplinka – ją reikėtų saugoti ir tausoti. Ar tai mados reikalas? Toli gražu. Juk klimatas iš tiesų sparčiai šyla, aplinka, kurios oru kvėpuojame, teršiama vis labiau, o ir elektros energijos sunaudojama daug – ne paslaptis, ji kainuoja nepigiai. Turint ekologišką namą viso to galima išvengti. Bent jau iš dalies.

Prieš statant namą ir kuriant jo projektą reikėtų nuspręsti, ar norite idealiai ekologiško, ar iš dalies. Kuo jie skiriasi? Jei namas bus ekologiškas iš dalies, vadinasi, atitiks ne visus reikalavimus, tačiau toks variantas kur kas geriau nei visiškai neekologiškas būstas.

 

 

Ekologiškos statybos principai



Pasigilinęs į ekologiškumo principus, dažnas susipainioja ir nebežino, kaip pasistatyti ekologišką būstą ir nepakenkti gamtai – juk medžius reikia kirsti, o tai jau naikinami gamtos ištekliai. Šiuo atveju yra dvi išeitys: medieną pirkti iš atsinaujinančių ūkių arba medžius atsodinti patiems – kiek nukertame, tiek pasodiname.
Žmonės, įsigilinę į ekologišką statybą, neretai pamiršta kitus, ne ką mažiau esminius dalykus – vidaus erdvių išdėstymą, įrengimą. Svarbu, kad viduje būtų pakankamai šviesos, jauku, malonu būti – šie dalykai be jokios abejonės teigiamai veikia ne tik savijautą, bet ir sveikatą, o tai irgi vienas iš ekologiškumo principų.
Perkant ekologiškas statybines prekes reikėtų pažiūrėti, ar jos pažymėtos specialiu skiriamuoju ženklu. Jeigu ne, reikalaukite dokumentų, kuriuose būtų nurodyti saugos ir techniniai duomenys.

Kokius reikalavimus turi atitikti ekologiškas namas?

-Naudojamos ekologiškos medžiagos – ne tik statybinės, bet ir apdailos. Kai kurias medžiagas reikėtų rinktis iš perdirbtų statybinių atliekų (tarkim, grindiniui sudėti).
-Kanalizacijos vandenį patartina surinkti ir panaudoti kompostui ruošti.
-Naudojamas lietaus vanduo (duše, tualete, daržui laistyti ir pan.). Tokiu atveju apskritai vandens sunaudojama net apie 30 proc. mažiau.
-Naudoti kuo daugiau saulės energijos.
-Kuo daugiau natūralaus apšvietimo arba naudoti taupiąsias lemputes.
-Langus reikėtų stengtis nukreipti į pietų pusę.
-Namą geriausia statyti nedidelį, kad šilumos ir elektros energijos reikėtų kuo mažiau. Dėl šios priežasties namai jau neretai statomi apvalios formos.
-Jei šalia namo turite daržą, daržoves reikėtų auginti ekologiškai.
-Reikėtų rinktis šildymą saulės kolektoriais, geoterminį arba kombinuotąjį.
Saulės kolektoriai – tai sistema, kurios kolektoriai (specialūs įrenginiai) montuojami ant stogo iš
pietų pusės. Saulės kolektoriai gali būti naudojami karštam vandeniui ruošti, baseino vandeniui ar
tiesiog grindims šildyti.

Geoterminio šildymo principas tas, kad specialus prietaisas, t. y. šilumos siurblys iš aplinkos (žemės, grunto, vandens, oro) paima šilumą – ji naudojama patalpoms šildyti. Šiluma iš aplinkos nekainuoja, tad mokėti reikia tik už elektros energiją, sunaudotą jai paimti. Taigi toks šildymas ir taupus, ir ekologiškas.

 

 

Mūriniai namai

Jie taip pat gali būti ekologiški, jei naudojamos ekologiškos statybos ir apdailos medžiagos.
Tokie namai tvirti, ilgaamžiai, jie nerūdija, nepūva, gerai apsaugoti nuo gaisro. Jei pastatyti tinkamai, šilumos ir garso izoliacija puiki. Dažniau pasitaikantis mūrinio namo trūkumas – jis jautrus išorinei drėgmei. Tačiau tereikia tinkamai sumūryti, apšiltinti ir tokios problemos neliks.

Mediniai namai

Jie gali būti rąstiniai ir klijuotos medienos. Medinių namų didelis privalumas, kad vasarą juose nekaršta, o žiemą nešalta, be to, mediena atitinka visus sanitarinius ir higieninius reikalavimus, gerai sugeria garsą, viduje palaikoma natūrali drėgmė, oras neišsausėja. Tokiuose namuose nesikaupia statinė elektros energija, tad ore nesklando dulkės. Apskritai žmonės, gyvenantys mediniuose namuose, rečiau serga infekcinėmis ar alerginėmis ligomis, o šilta spalva ramina. Vienas iš rąstinių namų privalumų – jiems pastatyti nereikia gilių ir didelių pamatų, nes tokie namai lengvesni nei, tarkim, akmeniniai ar plytiniai.
Nors vienas iš medinių namų minusų – jų degumas, tačiau rąstus galima apdoroti specialiomis ugniai atspariomis medžiagomis.

 

 

Šiaudiniai namai

Šiaudus kaip statybinę medžiagą žmonės naudojo jau senovėje. Šiaudų briketai puikiai sulaiko šilumą, tad sumažėja šildymo išlaidos. Šie namai statomi iš ekologiškų, atsinaujinančių vietinių išteklių medžiagų: presuotų šiaudų briketų, molio, medienos. Beje, pasitarnaujama ir gamtai, nes šiaudai nesudeginami kaip atliekos, o naudojami namui statyti. Iš išorės tokie namai nutinkuojami natūraliu tinku. Jei namas didesnis, būtinas medinis pagrindas – jis laiko stogą ir perdangas. Tokiu atveju namas pradedamas statyti nuo stogo – jis saugo statybos vietą nuo lietaus.
Įdomu tai, kad iš išorės šiaudiniai namai tokie patys kaip ir kiti, skirtumą galima pajusti tik viduje – čia itin malonus mikroklimatas.

 

 

Skiedrų stogai

Kalbant apie ekologiškus namus reikėtų paminėti stogus iš skiedrų. Skiedromis dengiami šlaitiniai stogai, kurių nuolydžio kampas gali siekti iki  90 laipsnių. Specialistų teigimu, vasarą toks stogas neįkaista, tad viduje nebūna karšta, gerai sulaiko garsus, nesikaupia kondenstatas, ši mediena nepūva, be to, tai ekologiška, lengva ir patvari medžiaga. Skiedriniai stogai niekuo nenusileidžia kitokiems ir atitinka visus stogams keliamus reikalavimus.
Šiaudiniai namai gan atsparūs ugniai: brikete mažai oro, nes šiaudai stipriai supresuoti. Be to, tokio namo sienos iš abiejų pusių tinkuojamos apie 1,5 cm storio sluoksniu – jis gerai sulaiko ugnį apie 30 minučių.

 

Konsultavo architektė Svajonė Pocienė, www.realierdve.lt